sobota, 12 maja 2012

Oznaczenia opon rowerowych

Każda opona jest w pewien sposób oznaczona. Często rozmiar i inne jej parametry są podane w dwóch albo nawet trzech różnych systemach. Poniżej wyjaśniam, co oznaczają te cyferki.

Najpopularniejszą metodą oznaczania rozmiaru opon jest wyrażenie go w calach, np. 28x1,6. Taki napis informuje o tym, że opona ma 28 cali średnicy oraz 1,6 cala szerokości. Wymieniając opony należy zwrócić uwagę na to, aby średnica kupowanej nowej opony była taka sama jak starej. Odradzam kierowanie się tymi oznaczeniami, bo są nieprecyzyjne i mogą prowadzić do nieścisłości.

Innym rodzajem oznaczania rozmiaru opon rowerowych jest system ETRTO - podawany w milimetrach. Przykład: 23x622 oznacza, że opona nadaje się na obręcz o średnicy 622 milimetry i ma szerokość 23 milimetry. Trzeba wspomnieć, że w rzeczywistości szerokość opony napompowanej może się nieznacznie różnić od podanej.
ETRTO jest najbardziej precyzyjnym sposobem oznaczania i przy wyborze opon proponuję kierować się właśnie tym systemem zamiast powyższego - calowego.

Dodatkowy system (francuski) to oznaczenie np. 700x27, co oznacza 700mm średnicy zewnętrznej i szerokość ok. 27 milimetrów. Ten rodzaj można spotkać często na oponach do rowerów szosowych (700x23C, 700x25)

Na oponach można też często spotkać napisy dotyczące tego, jak powinniśmy ją pompować. Należy przestrzegać tych instrukcji i pilnować, by ilość powietrza w dętce odpowiadała przedziałowi podanemu na ogumieniu.

Mam nadzieję, że oznaczanie opon rowerowych nie ma już przed nikim tajemnic :)

3 komentarze:

 1. Jeszcze jest jedna niejasność.. co oznaczają te literki A, B, C,
  np ja mam oponę 700 x 38C , spotkałem sie tez z oznaczeniem 700B.

  pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 2. http://pl.wikipedia.org/wiki/Koło_rowerowe

  OdpowiedzUsuń
 3. Przy takim artykule aż się prosi opisanie pozostałych oznaczeń, na przykład: jak mocno można pompować.

  OdpowiedzUsuń